Arjantin’in Yedi Harikası - 2. Perito Moreno (El Calafate) Buzulu


24 Temmuz, 2017    GeziSanırım bazı sıra dışı şeyler sadece kendilerine özgü olduğundan ilk bakışta etkileyici gelmezler. Tersten ifade etmem gerekirse, şeylerin bizde uyandırdığı etki onlarla bağ kurabilmemize imkan tanımalarından gelir. Bunun için içerdiği soru işaretlerine rağmen yeterince tanıdık olmaları gerekir.

Eğer buzun, karın ve soğuğun hayatın önemli bir bölümünü belirlediği bir yerden gelmediyseniz, dünyanın en büyük ve yekpare buzulu olan Perito Moreno (adını Arjantin Bilim Derneği direktörü Francisco Moreno'dan almış) da ilk bakışta size bir anlam ifade etmeyecektir. Nihayetinde göreceğiniz şey; dağların arasına sıkışmış, dev bir su kütlesinin aniden donmuş halini andıran bir buzul. Ön cephesinden kayan buz kütlelerinin çıkardığı ses ve gerçek “buz mavisi” rengi dışında fark edebileceğiniz bir ayrıntı yok.

And dağlarının arasında doğal bir buzhane olan bu bölge yağmur bulutlarının geçiş noktası. O nedenle buzul kütlesini kaybetmeden koruyabiliyor. Beş km uzunluğundaki buzul suyun altındaki kısmıyla 170 metre yükseklikte. Buzul bir yandan yıkılırken diğer yandan günde 2 metre öne doğru ilerliyor.

Buzuldaki detay, farklılaşma ve bölgedeki değişimi fark etmek için orada kalmak gerekiyor. Hem buzul üzerinde hem de onu çevreleyen yerlerde tırmanışlar gerçekleştirmeli. O kadar vakti, sabrı ve parası olmayanlar günü birlik gelip ziyaret edebilir.

İnsan topluluklarının gezegendeki her yeri birbirine benzetmeleri ve endüstriyel yıkım sebebiyle büyük doğa eserleri hep uzak noktalarda kaldı. Bu açıdan ziyaretçiler Perito Moreno Buzuluna giderken belki de ondan daha ilginç bir coğrafyayı Patagonya’yı tanıyacaklar. 

El Calafate'ye 80 km mesafede olan buzul bu isimle de anılır. Buzulu ziyaret edenler mutlaka bu kentte kalırlar. Ayrıca dünyanın en dik zirvelerinden biri olan Torres El Paine ve çevresi de çok ziyaretçi çeker. Şili tarafındaki Torres El Paine Milli Parkı yazın kampçılar ve yürüyüş sevenler için dünyadaki en iyi buluşma noktalarından biridir. Arjantin tarafında kalan kısmı El Chalten'dir. Burası da aşağı yukarı Şili tarafı kadar iyidir.

Videolar


Latinamerikainfo | Copyright 2014 | Sitemizde Kullanılan Tüm Yazı ve İçerikler Özgür UYANIK'a aittir. İzinsiz ve İsim Belirtmeden Kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.