Latin Amerika’nın Büyüsüz Gerçekliği

Otuzlarında iki kadın şarkı söylüyor. Görüntü oldukça vulgar: Her yer kristallerle kaplı. Kocaman kristal avizeler, masada kristaller, duvarlardan inen kristaller… Bir de her yer pembe: Pembe duvarlar, pembe yataklar, halılar… Şarkıcılar kristaller gibi parlak elbiseler giymiş. Etine dolgun hanımlar. İri memeler, kalçalar, kalın butlar… Yanlarında Yunan mitolojisinden fırlamış beyaz kanatlı Pegasus atları ve dekoratif Afrodit heykelleri.
Devamı →


Mujica'dan anlamlı bir konuşma

Uruguay Devlet Başkanı José Mujica'dan anlamlı bir konuşma; Tüketici toplumu eleştirip, sadeliği savunan bu konuşması, hayata karşı bir ders niteliği taşımaktadır..
Devamı →


Pinochet rejimine karşı oyla kazanılan ne var?

Şili'de askeri diktatör Augusto Pinochet, baskılara daha fazla dayanamaz ve 1988 yılında referandum kararı alır. Muhalefetin önde gelenleri Rene Saavedra adında genç bir reklamcıyla anlaşır.Garcia Bernal'in başrolü üstlendiği yapım Şili'de 1990'a gelirken oluşan politik durumu kısmen yansıtıyor. İzlemek isteyenlere eleştirimi de saklı tutarak filmi öneriyorum. Her iyi "kurgu" bazı tarihsel gerçeklere dayanır. Fakat "No", diktatörlüğü sona erdirdiği söylenen propaganda filmiyle, basitçe, Pinochet'in bir reklamcı grubu ortaya çıkana kadar iktidarının devam edeceğinden emin olduğu ve Şili halkının bu on beş dakikalık gökkuşağı ve sevinç temalı tanıtım karşısında adeta "baştan çıkarılıp" diktatörlüğe karşı oy verdiğini gösteriyor. Bu bakış 15 yıl boyunca diktatörlüğe karşı her mevzide verilen direnişi görmezden geliyor ve Şilililerin zekasını küçümsüyor... Gerçekte Şili'de 1988 referandumu aynen 1980 referandumu gibi Pinochet'in gayrı meşru rejiminin ABD'li teknokratlar tarafından meşrulaştırma planının bir parçasıydı. "No"nun sonuçta kazanmasındaki en büyük faktör "Si" denilmesi halinde Pinochet'in 1997'ye kadar Başkan olarak kalmasıydı ki bunu yüksek sınıflar dahil kimse istemiyordu. "Transition to democracy" 1980'lerde askeri darbeye uğramış her yerde uygulandı. Nihayetinde hepsinde rejimin özü aynen korundu. Pinochet neredeyse ölene dek senatonun bir üyesi olarak kaldı. "Parlamenter demokrasi" Şili'de hemen hiçbir şeyi değiştiremedi. Dünyanın ilk neoliberal rejimi Pinochet sopası olmadan da işleyebileceğini gösterdi.
Devamı →La Bruja

Veracruz(meksika) bölgesinin geleneksel müziği olan ve çok bilinen bir "jarocho" örneği: La Bruja. (Cadı ama ben büyücü olarak çeviriyorum. Çünkü Türkçe'de cadı olumsuz bir figürken büyücü, olağanüstü yeteneklere sahip büyüleyen gibi olumlu bir anlamı var)
Devamı →


Mambo de Machahuay

Peru'nun en önemli iki şarkısından biri "El Condor Pasa"dır ki sanırım Türkiye bunu Zamfir'le tanımıştır. Diğeri ise burada paylaştığım "Mambo de Machahuay(Machaguay olarak da yazılır)"dır. Bu iki şarkı neredeyse Peru'nun milli marşı statüsündedir(Peru meclisi tarafından resmen milli şarkı ilan edilmiştir). Ayrıca bu şarkılar Amerikan Devletleri Örgütü'nce (OAS ya da OEA) kıta mirası listesine alınmıştır. Machaguay ülkenin Şili yakınındaki Arequipa bölgesinin Pasifik kıyısından biraz içeride kalır. Peru halk müziği profesörü Manuel Guzmán Collado yörenin halk kültürü uzmanlarından Alejandro del Carpió Cornejo ile beraber Machaguay'a bir ziyaret sırasında bu şarkıyı yaratmışlardır. Şarkının ezgisi ve sözleri And Dağlarının yerli kültürü ve hissedişini yansıtır. Bu kültürde dans, eğlence, bayram büyük yer tutar. Şarkıdaki "mambo" Küba'dakiyle karıştırılmasın. Buradaki mambo ifadesi "neşeli hızlı ritimde eşli dans" anlamındadır. Şarkı 1950'lerde Luis Abanto Morales tarafından yorumlanarak ünlenmiştir. Şarkının ilk olarak Peru'dan önce Arjantin'de tanınmış olması ilginçtir. Zira Luis Abanto 1940'ların sonunda Şili'ye yaptığı yolculuktan sonra Arjantin'e geçmiş ve ilk canlı yayınını Buenos Aires'in ünlü radyosu Belgrano'da gerçekleştirmiştir. Bundan sonraki yıllar Arjanti'de yaşamaya devam eden şarkıcı burada bir dizi albüm yayınladıktan sonra ülkesine ünlü bir sanatçı olarak dönmüştür.
Devamı →

Videolar


Latinamerikainfo | Copyright 2014 | Sitemizde Kullanılan Tüm Yazı ve İçerikler Özgür UYANIK'a aittir. İzinsiz ve İsim Belirtmeden Kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.