Dünyanın ilk ünlü kadın kompozitörü: Rosita Melo


18 Temmuz, 2020    VideolarHenüz 14 yaşındayken yaptığı ve ancak 21 yaşındayken plağa kaydettirebildiği “Desde el alma” isimli valsiyle ünü dünyaya yayılan ilk kadın kompozitör Rosita Melo

 

Rosita Melo 1800’lerin sonlarında Uruguay’a göçen bir İtalyan ailede doğdu. Rosita iki yaşındayken ailesi Arjantin Buenos Aires’e göç etti. Rosita şanslıydı çünkü müzik okullarıyla dolu Flores mahallesine yerleşmişlerdi. Böylece erken yaştan itibaren müzik dersleri alabildi.

Henüz 14 yaşındayken daha sonra dünyaca ünlenecek "Desde el alma" isimli valsini yazdı.Yıl 1911'di.

Bu mahallede bir şair Víctor Piuma Vélez ile tanışıp evlendi. Bundan sonra Rosita’nın eserlerine Victor söz yazmaya başladı. Desde el alma’nın sözlerini de o yazdı. Annesine adadığı valsin sözlerinden esinlenen İtalyan yönetmen Homero Manzi “Zavallı sevgili annem” adlı filmde bu valsi kullandı. Fakat Manzi, Victor’dan sözleri sevgilisine serenat yapan bir erkeğe göre yazmasını istedi. Victor yazdığı sözleri telefonla Manzi’ye iletti. Yıl 1948’di..

Osvaldo Pugliese'nin insanın içine işleyen yorumuyla "desde el alma"

Videolar


Latinamerikainfo | Copyright 2014 | Sitemizde Kullanılan Tüm Yazı ve İçerikler Özgür UYANIK'a aittir. İzinsiz ve İsim Belirtmeden Kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.