Tüm Meksika’yı buluşturan çarşı: La Merced

Çarşılar bir ülkenin hazineleridir. Yalnızca temel ihtiyaçların temin edildiği yerler değil binlerce yıllık kültürlerin de her gün yeniden üretildiği mekanlardır. Rengarenk ve hayat dolu çarşılar bir ülkeyi tanımak için de en mükemmel yerlerdir. Hayal bile edemeyeceğimiz şeylerle çarşılarda tanışırız. Onları görür, dokunur, koklar ve tadarız. Ülkelerin aynası olan bu mekanlar her kültürden insanları buluşturur.
Devamı →


Latin Amerika’nın tuhaf gelenekleri: Timsah düğünü

Latin Amerika’da fetih öncesi geleneklerin hala canlı olduğu yerler var. Buralarda eski kayıp medeniyet ve kültürlerin bugün bize tuhaf gelebilecek adetlerine tanık oluyoruz. Prehispanik dönelmeden kalan gelenekler bazen binlerce yıl öncesinden bozulmadan günümüze ulaşmış olabiliyor. Fakat genellikle eski fetihçilerin adet ve inanışları ile uzak kültür ve söylencelerin de katıldığı mükemmel bir karışımdan oluşuyorlar. Bunda Hıristiyan teolojisinin pagan inanışlarıyla uyum sağlama potansiyeli de etkili. Birçok pagan ayini kilisenin himayesinde yapılıyor. Bizdeki türbeler gibi geçmiş çağların kutsal varlıkları bugünün aziz ve azizelerine dönüşebiliyor. İşte bu en renkli ritüellerle sürdürüldüğü için canlılığını koruyor.
Devamı →


Arjantin’in Yedi Harikası 5. Ateş Toprakları

Dünyanın sonunun nasıl bir yer olduğu mu yoksa dünyanın sonundaki cezaevini mi daha çok merak ediyordum bilmiyorum. Hissettiğim şey haritadaki bir noktanın, Antarktika’ya en yakın dünyanın en güneyindeki yerleşim olan Ushuaia’nın beni çağırdığıydı. Gezginlik bir tür meslek sayılabilir. Ama iş için değil gezmek değil. Yolculuklarım sırasında işi sadece dolaşmak olan birçok insan tanıdım. Bazısı buna ayıracak paraya sahipti bazıları da değildi. Her iki tip için de gezmek başlı başına bir amaç. Ve çoğu zaman gidilecek rota belli değildir. Onu haritadaki en ulaşılmaz nokta motive eder. Benim için de bu nokta Ateş Topraklarındaki Ushuaia’ydı.
Devamı →

Arjantin’in Yedi Harikası 4. Valdes Yarımadası

İnsan gibi sesi, jest ve mimikleri olmayan bir canlının sevinç ya da acısını anlayamıyorsak da onun varlığına saygı duymayı becerebilmeliyiz. 15 metre uzunluğunda ve 40 ton ağırlığında bir balinaya yaklaştığınızda, hatta onla göz göze geldiğinizde fark edersiniz ki halen insan türünün edinemediği bu yetenek onlarda vardır.
Devamı →


Arjantin’in Yedi Harikası - 2. Perito Moreno (El Calafate) Buzulu

Sanırım bazı sıra dışı şeyler sadece kendilerine özgü olduğundan ilk bakışta etkileyici gelmezler. Tersten ifade etmem gerekirse, şeylerin bizde uyandırdığı etki onlarla bağ kurabilmemize imkan tanımalarından gelir. Bunun için içerdiği soru işaretlerine rağmen yeterince tanıdık olmaları gerekir.
Devamı →

Arjantin’in Yedi Harikası -1. İguazu Şelaleleri

Iguazu’yu görene dek doğa bende hiçbir zaman “hayranlık” duygusu uyandırmamıştı. Doğanın gücü ve enerjisini sadece bir felaket anında bu kadar net görebilirsiniz. Iguazu size doğanın ağzınızı açık bırakacak gücünü inanılmaz bir güzelliğe bürünerek veren dünyadaki en önemli yerdir belki de.
Devamı →

Karayip’in En Güzel 7 Plajı

Atlantik ve Pasifik Okyanuslarıyla çevrili Latin Amerika’nın en güzel plajları kuşkusuz Karayip sahillerindedir. Bunlardan bazıları dünyanın en iyi ilk on plajı arasında yer alır. Tabi söz konusu listeler turizm ölçülerinde ulaşılabilir olması üzerinden hazırlanmıştır. Karayip bölgesinin Avrupa ve Kuzey Amerika gibi sermaye yoğun bölgelere ulaşımı hiç zor değil. Buradaki listede Karayip’teki Avrupa sömürgeleri Anguila, Virgenes, Aruba, Turcos Caicos, Caiman gibi adalar dahil değil. Yani sadece “Latin tadı” olan sahilleri seçtim.
Devamı →

Videolar


Latinamerikainfo | Copyright 2014 | Sitemizde Kullanılan Tüm Yazı ve İçerikler Özgür UYANIK'a aittir. İzinsiz ve İsim Belirtmeden Kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.