Arjantin’in Yedi Harikası 4. Valdes Yarımadası


26 Temmuz, 2017    Geziİnsan gibi sesi, jest ve mimikleri olmayan bir canlının sevinç ya da acısını anlayamıyorsak da onun varlığına saygı duymayı becerebilmeliyiz. 15 metre uzunluğunda ve 40 ton ağırlığında bir balinaya yaklaştığınızda, hatta onla göz göze geldiğinizde fark edersiniz ki halen insan türünün edinemediği bu yetenek onlarda vardır.

Buenos Aires’e yaklaşık 1400 km mesafede konuşlu Puerto Madryn kenti sizi nadir bulunacak doğa olayı için misafir edecektir. Buraya varan yolun bin kilometresi dümdüzdür. Derler ki Patagonya yollarında şöförler direksiyon başında yarım saat kestirirler, araç yolunda gidermiş.

Yol üzerinde iki büyük sahil kenti var: Buenos Aires’in riverası Mar del Plata ve balık endüstrisiyle tanınan Bahia Blanca. Puerto madrin bu iki kente göre daha küçüktür. 1865’de 162 Galli tarafından kurulmuş. 1880’lerde İngiliz sömürgeciliği Arjantin’i borca boğarak yaptığı demiryolu buraya kadar ulaşmış. Jujuy’un Büyük Tuz Gölünden taşınan tuzlar Piramit limanına indirilirmiş.

Piramit Limanı, Valdes Yarımadasında yer alır. Yarımada 3625 km2 alana sahip bir ada gibidir. Dar bir doğal yoldan anakaraya bağlanır. Burayı Avrupa ayıtlarında ilk kez Macellan’ın keşfettiği yazmaktadır. İsmi de 1778’deki İspanyol koloniciler tarafından konmuştur. Onlar vardığında yarımadada Aonikenk halkı yaşıyordu. İspanyolların dinini kabul etmedikleri için sürüldüler. Yerleşimleri oradan kaldırıldı.

Balinalar bilge canlılardır. Belki insanlıktan çok öncede beri Valdes Yarımadasına gelirler. Güney kutup balinasının sabit çiftleşme alanıdır burası. Her yıl Haziran ayından Aralık’a kadar balinala sürüler hainde buraya gelirler. İlk aylarda kıyıdan bile izlemek mümkündür bu festivali. Daha yakından görmek için tekne turları var. Eğer şanslıysanız bir balina ile göz göze gelebilirsiniz.

Valdes sahilleri deniz belgeselleriyle de ünlüdür. Meraklıları burayı orkaların sahile çıkıp fok avladıkları görüntülerden hatırlayacaklardır. Şubattan Nisan sonuna kadar olan dönemde orkalar, Valdes sahillerini ziyaret eder ve suların yüksek olduğu günlerde fok avlamak için saldırılar düzenlerler.

Eylül-Mart arası dönemde bu sahilleri değişik cins penguenler istila eder. Penguenlerin sadece soğukta ve kutuplarda yaşadığını düşünenler hayal kırıklığına uğrayacaktır. Valdes yarımadası penguenlerin yazlık kamp alanı sayılabilir.  Ayrıca deniz aslanları ve foklar hemen her mevsimde orada yaşar.

Kara bölgesinde bizim hepsini Lama sandığımız aslında başka türler olan hayvanlar serbestçe gezer. Bol sayıda tilkiyi oraya buraya koşuştururken görebilirsiniz. Kuş meraklıları çok sayıda uçan türü ve Güney Amerika devekuşu ñandu’yu izleyebilir.

 

Videolar


Latinamerikainfo | Copyright 2014 | Sitemizde Kullanılan Tüm Yazı ve İçerikler Özgür UYANIK'a aittir. İzinsiz ve İsim Belirtmeden Kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.