Hemingway'in "Yaşlı Balıkçısı" kimdi?


21 Ocak, 2020    GeziHemingway'a esin kaynağı olan La Terraza'ya hiç gittiniz mi?

Hemingway'in "Yaşlı Adam ve Deniz" kitabını bilmeyen yoktur. Bilinen başka şey de Hemingway'in iyi bir maceracı ve gazeteci olduğudur. Eserlerini hep gerçek olaylar ve kişilerden çıkarmış, onları tutkuyla yazıya aktarmıştır. İşte o kitaptaki yaşlı adam bu fotoğrafta Hemingway'in yanında görülüyor. Anselmo Hernandez adındaki Kübalı yaşlı balıkçının hikayesini aktarmış Hemingway. Bu fotoğraf Havana'ya 7 km uzaktaki Cojimar'da(bugün LaTerraza isminde) çekilmiş. Burada bir Hemingway büstü de bulunuyor. Fotoğraf çekildiğinde balıkçı 74 yaşındaymış. 

Hemingway, Anselmo Hernandez'le 

Hemingway büyük bir maceracıydı. Onun için Avrupa Alpleri, Afrika stepleri ya da Karayip denizi farketmezdi. Balıkçılık, avcılık ya da dağcılık hepsi bir maceraya açılan kapıydı. O maceradan da büyük hayat hikayeleri çıkarırdı.

Balıkçı anselmo seksen yaşındayken, devrimden sonra ABD'ye ilk büyük göç akınında 1965'te ülkesini terk etmiş. Hemingway ise 25 Temmuz 1960'ta Küba'dan ayrılmış ve tam bir yıl sonra 2 Temmuz 1961'de intihar ederek hayatına son vermişti.

Havana'ya en yakın kasaba olan Cojimar "Playa del Este" yolundadır. Yerleşimin simgesi olan kale 1649'da yapılmış.

Cojimar, Havana'nın turistik hareketinden ve kalabalığından uzaklaşmak için çok uygun bir yerdir. Herhangi bir dolmuşla hemen ulaşılabilir. 

 

 

 

Videolar


Latinamerikainfo | Copyright 2014 | Sitemizde Kullanılan Tüm Yazı ve İçerikler Özgür UYANIK'a aittir. İzinsiz ve İsim Belirtmeden Kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.