Hakkımda

"Burası Amerika'dır dediler bana"

göstererek  Andların karlı doruklarını

tropikal ormanların üzerinde güneşin intiharını

kudurmuş dev nehirlerini.

Oysa ben sadece

çıplak ayaklı

yavrucaklarını gördüm Amerika’nın

açlığa ve soğuğa dayanan

çırılçıplak meyveler gibi

“İşte bu Amerika’dır”

gördüm

merkezin

yerli toprakları üzerindeki egemenliğini

 ve

güneyin terk edilmişliğini.

Ve sınırda

büyük zengin şehirlerini

sadece sınırda

 

1974, İstanbul doğumlu yazar, bağımsız haberci: Latin Amerika tarih, politika, kültür ve coğrafya "bilen kişisi". Akademisyenlerin "gizlice" danıştığı adam. İş insanlarının bir türlü denk düşüremediği kişi. Latin Amerika'nın her sokağını adımlamış gezgin.Sıradışı turların "kolay olmayan" rehberi. 

Bir kaç kitap yazmaya vakit buldu. İnternet çağını yakalamış sayısız haber, yazı ve analizi dolaşımda. Adaletsizliğe ve samimiyetsizliğe alerjisi var. Kendi inandığı şeyi yazar. Yayınlandığı yerin günahlarına ortak olmaz. 

Beş yaşından bu yana kaçak, ömrünün yarısından çoğunu sürgün ve hapislerde geçirmiş devrimci. Her koşulda hayatta kalma, hayatı çoğaltma, hayatı değiştirme uzmanı. Evsiz, iyi bir eş, aşçı ve baba. 

Kısa CV: 

Türk uyruklu Arjantinli gazeteci. Latin Amerika tarihi ve siyasal hareketleri üzerine yayımlanmış kitap ve çeşitli yazıları bulunmaktadır. Latin Amerika tarihi üzerine Buenos Aires Üniversitesi UBA (2009) ve Lima Katolik Üniversitesi PUC Peru (2010) programlara katıldı. Atilio Boron direktörlüğünde CCC Floreal Gorrini(Arjantin/2013) ve Brezilya Topraksız Köylü Hareketi (MST) Florestan Fernandez Ulusal Okulunda (ENFF/2011) Latin Amerika Sosyal Mücadele Tarihi Formasyonu aldı. Venezuela’da “Alexis Vive” ve “Corriente Revolucionaria Bolivar y Zamora” komünlerinde sosyal çalışmalara, Meksika ve Küba’da uluslararası sempozyumlara katıldı. Arjantin, Brezilya ve Peru'da gecekondu mahallelerinde öğretmenlik yaptı. 2008’den bu yana Latin Amerika’nın hemen her ülkesinde siyasal hareketlerle beraber çalışma yürütmektedir. 

 

 

Videolar


Latinamerikainfo | Copyright 2014 | Sitemizde Kullanılan Tüm Yazı ve İçerikler Özgür UYANIK'a aittir. İzinsiz ve İsim Belirtmeden Kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.