Bolivarcı Devrim Yeni Bir Zafere Daha Yürüyor


18 Temmuz, 2017    HaberlerSon birkaç yıldır giderek derinleşen biçimde döviz spekülasyonlarında ulusal parası değer kaybeden, hiper enlasyona sürüklenen, ambargo ve karaborsa sebebiyle ihtiyaç malı kıtlığı oluşan ve tüm bu ekonomik krizlerin üstüne ABD’ci muhalefete bağlı sokak çetelerinin terör ortamında yaşamaya çalışan Venezuela halkı, Bolivarcı Devrimle yola devam etme kararlılığını her fırsatta ortaya koyuyor.

 

Başkan Maduro’nun yaptığı çağrıyla 30 Temmuz’da gerçekleşecek yeni bir anayasa için referanduma hazırlanıyor. ABD’ci muhalefet Maduro’nun çağrısını reddetti ve referanduma katılmayacağını hemen ilan etti. Muhalefet mecliste elde ettiği çoğunluğa yaslanarak halkın %90’ının Maduro’ya karşı olduğunu iddia ediyordu. Fakat geçtiğimiz Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu CNE’nin ve muhalefetin ayrı ayrı gerçekleştirdiği referandum denemesi halkın Bolivarcı yönetime desteğinin beklenmedik düzeyde yüksek olduğunu gösterdi. Diğer yandan olağanüstü uluslararası desteğe sahip muhalefetin alternatif bir referandumu bile örgütleme kapasitesinden yoksun oluşu ve yetersiz halk desteği ortaya çıktı.

Muhalefetin kurduğu oy merkezlerinde büyük boşluklar gözlenirken Maduro’nun çağrısına uyarak resmi sandıklara giden halk sabahın karanlığında caddelerde uzun kuyruklar oluşturdu. Muhalefete destek veren uluslararası medya servis edecek uygun resim bulamayınca Chávez taraftarlarının oluşturduğu kalabalıkları ABD’ci cepheymiş gibi yansıtmaya kalktı ama bayrakları silemedi.

Ayrıca muhalefetin sandıklarında hiçbir kontrol ve kayıt sistemi olmadığından otobüslerle kendi taraftarlarını bir merkezden diğerine taşıyarak katılım sayısını yüksek gösterme çabaları kameralara yansıdı. Muhalefetin 14 bin sandıkta 12 saatte 7 milyondan fazla seçmenin oy verdiği iddiası hiç kimseyi ikna etmedi. ABD Başkanı Trump bu başarısızlığı örtmek için, halkın Maduro’ya karşı olduğunu gösterdiğini, ay sonunda yapılacak referandumun gerçekleşmesi halinde Venezuela’ya sert yaptırımlar uygulayacağını açıkladı. Bolivarcı yönetim ise ABD’nin açık emperyalist müdahalesini Birleşmiş Milletler’e şikayet etti.

Pazar günü halkın yarısından fazlasının devrime güvenini sürdürdüğü ve referandumu engellemenin mümkün olmadığı görüldü. Referandum komün meclisine dayalı yeni bir halk anayasası getireceğinden ABD destekli partilerin Venezuela siyasetinden tasfiye olması bekleniyor. Bu nedenle ABD ülkede kaosu sürdürerek paralel bir iktidar kurmak istiyor. Ancak bir referandum denemesini bile beceremeyen Venezuela muhalefetinin paralel bir devleti nasıl inşa edeceği bilinmiyor.

 

 

Videolar

Yazılar

50 yıl sonra Allende: Bizi teğet geçen bir yıldızın yörüngesi
Bir siyasi hareket asla tek bir şahsın kişilik özellikleri ya da yeteneklerine indirgenemez ama Fidel Castro örneğinde olduğu gibi hareketin tüm özellikleri mükemmel biçimde tek bir kişide cisimleşebilir. Yahut da bu muhtevayı iyi biçimde kavramış ısrarcı bir liderlik hareketin kaderiyle bütünleşebilir. Fakat unutmamak gerekir ki “momentum” önemlidir. Hareketin liderle buluştuğu an kaderde belirleyicidir.
Amerika'nın en büyük düşmanı: Çirkin, kötü, Meksikalı
Hollywood neden hep Daniel Trejo'yu öldürüyor?
Herkesin aşık olduğu İpanema Kızı kimdi?
Saf aşkın ve Rio’nun simgeliğinden Playboy kızlığına: Kimse görmediği halde, duyan herkesin aşık olduğu İpanema Kızı (Garota de Ipanema) kimdi?
Venezuela: “Zafer ya da Propaganda” işte bütün mesele bu!
Bolivarcı yönetim içindeki kırılmalar ve Maduro yönetiminin geleceği
Kolomb fantezisi
Amerika kıtasıyla ilgili yalan yanlış bir çok yazı çıkıyor.* Kelli felli adamlar hiç bilmedikleri bu kıta ve hareketleri hakkında atıp tutmayı seviyorlar. Görüyorum sesimi çıkarmıyorum. Ama aşağıda eklediğim yazı okura Kolomb ve Amerika’daki hareketler üzerinden tarih dersi vermeye kalktığından bir şeyler yazmadan duramadım. (önce bu yazıyı https://bilimvegelecek.com.tr/index.php/2020/06/11/olumunden-500-yil-sonra-kristof-kolombun-cenaze-toreni-tarihe-olum/?fbclid=IwAR1AcEtC72R-6zfOZ0Uq2lZiIqoFmGbx_9Y1fXsJJXEtqim0mMPg92Cn3ds okumanızı, sonra benim notuma bakmanızı öneririm)
Tanrı ile konuşan şair: Ernesto Cardenal
Nikaragualı devrimci lider, şair ve din adamı Ernesto Cardenal, 95. yaşında öldü. 'Şiir gerçeği söylemenin tek yolu' diyen Cardenal'ın emperyaliz­mi eleştiren belgesel tadındaki 'Hora Cero / Saat Sıfır' şiiri, başkaldırı edebiyatının başyapıtları arasındadır.
Arjantin’den Türkiye’ye çözülemeyen İran düğümü
Yeni yılın ilk günü Netflix (Amerika kıtasında) iyi bir gazetecilik örneği sayılabilecek bir belgesel yayınladı: Orijinal adı “Nisman: The Prosecutor, the President and the Spy” olan bu belgesel 18 Ocak 2015 günü ölü bulunan Arjantinli savcı Alberto Nisman olayını anlatıyor.

Latinamerikainfo | Copyright 2014 | Sitemizde Kullanılan Tüm Yazı ve İçerikler Özgür UYANIK'a aittir. İzinsiz ve İsim Belirtmeden Kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.