İğrenç bir komplo!


24 Eylül, 2020    HaberlerAdamın partisine el koydukları yetmemiş gibi şimdi de fuhuşla suçlayıp itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar.

 

18 Eylül Cuma günü öğleden sonra, Venezuela başkentinin merkezinde yer alan Libertador belediyesine bağlı polis, El Recreo mahallesindeki Montevideo Caddesi üzerinde bir evde bulunan sözde bir fuhuş merkezinin çökertilmesi için bir operasyon gerçekleştirdi.

Belediye başkanı Erika Farías, Twitter hesabından  “Plaza Venezuela yakınlarındaki yerde bir fuhuş ağının kaldırıldığını ve Herkes için Vatan Partisi-PPT(Patria para Todos) lideri Rafael Uzcátegui’nin de baskın yapılan binada bulunduğu”nu bildirdi. Farias ilerleyen saatlerde bir dizi tivitle Rafael Uzcátegui’yi hedef almayı sürdürdü.

Fakat yaklaşık iki saat gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakılan Uzcátegui belediye başkanına cevap vererek bunun bir komplo olduğunu, kendisi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Daha sonra hükümete bağlı basından verilen bilgiye göre binada yaşayan parti sekreteri bir bayan da fuhuş suçlamasıyla gözaltına alınanlar arasındaydı.

Önceki yazılarımda bahsetmiştim. Rafael Uzcátegui’yi yakından tanıyorum. Hem Venezuela’da hem de başka Latin Amerika ülkelerinde kendisiyle mesaim oldu. Düşüncelerimiz çoğu zaman uyuşmaz. Fakat onu tanıyan herkes gibi samimi bir sosyalist olduğuna, bir ömür çıkarsız biçimde siyasi mücadelenin emekçiliğini yaptığına tanıklık ederim. Bir fuhuş merkeziyle alakası olabileceği aklımdan bile geçmez.

Zaten baskına konu olan bina kent merkezinde üstelik PPT genel merkezinin birkaç bina ilerisinde yer alıyor. Üstelik yakınlarda iktidar partisinin şubeleri de bulunuyor. Daha da ilginci belediye başkanının kendisi de olay yerine metrelerce mesafede oturuyor. Sadece kadınların kaldığı bu pansiyonda gizli bir fuhuş şebekesinin bulunduğuna inanmak için hiçbir somut gerekçe yok. Kaldı ki belediye polisinin operasyonu sonrasında basına servis edilen fotoğraflar dışında konu federal savcıya bile intikal etmiş değil. Ama belediye başkanının Uzcátegui’yi ahlaksızlıkla suçlayan tivitleri ve hükümete bağlı basının haberleri öylece duruyor.

Binanın zaman zaman polis tarafından kontrol edildiği biliniyor. Rafael Uzcátegui bu kontrollerinin bazılarında tanık olarak bulunduğunu, zira polisin genel alışkanlığı gereği para ve değerli eşyaları gasp ettiğini söylüyor. Geçen Cuma da binaya yeniden polislerin geldiği haber verilince Rafael Uzcátegui hemen ofisinden çıkıp olay yerine varmış. Ancak bu defa tavırları çok sertmiş. Belli bir amaçla geldikleri belliymiş. Pansiyonu işleten 81 yaşındaki kadına oldukça kötü davranmışlar. Ayrıca diğer kadınlara odalarında şiddet uygulamışlar. Rafael Uzcátegui müdahale edince onu da gözaltına almışlar.

Olaydan sonra Uzcátegui’yle haberleştik. Çocukluğundan beri tanıdığı belediye başkanının nasıl bu kadar alçaldığına aklının ermediğini söyledi. Ayrıca bazı genç bayanların hükümet bürokratlarının lüks arabalarıyla pansiyonun kapısına bırakıldığı bilgisini de verdi. Ama diyor bunların hepsi yetişkin insanlar. Kimle ne yaptıkları kimseyi ilgilendirmez.

Venezuela’yı tanıyan herkes orada fuhuş ya da uyuşturucunun haber değeri olmadığını bilir. Bunun siyasi bir motivasyonla gerçekleştirilmiş bir hareket olduğuna şüphe yok. Uzcátegui de olayın kendisine yönelik siyasi saldırının devamı olduğu fikrinde. Zira seçim sürecinde iktidar partisi PSUV’un cephesinde yer almayan sosyalist iki parti Tupamaros ve PPT’ye geçtiğimiz haftalarda kayyım atanmıştı. Yani partiyi kapatmadılar ama parti yönetimine mahkeme kararıyla el koydular.

Libertador belediye başkanı Erika Farías

Uzcátegui hükümetin sağcılardan değil devrimcilerden, prensipli onurlu duruşu olanlardan korktuğunu söylüyor. “Bu yüzden oluşturduğumuz alternatif cepheye (Alternativa Popular Revolucionaria), parti ve örgütlere karşı harekete geçtiler” diyor.  

Belli ki belediye başkanı Uzcátegui ve arkadaşlarının muhalefetinden rahatsız, kendince onları itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Konunun Maduro ya da PSUV yönetimiyle de ile bir alakası yok. Ama sistem rayından öyle bir çıkmış ki güç için herkesin her şeyi yapabileceği kadar kuralsızlaşmış.

Videolar

Yazılar

50 yıl sonra Allende: Bizi teğet geçen bir yıldızın yörüngesi
Bir siyasi hareket asla tek bir şahsın kişilik özellikleri ya da yeteneklerine indirgenemez ama Fidel Castro örneğinde olduğu gibi hareketin tüm özellikleri mükemmel biçimde tek bir kişide cisimleşebilir. Yahut da bu muhtevayı iyi biçimde kavramış ısrarcı bir liderlik hareketin kaderiyle bütünleşebilir. Fakat unutmamak gerekir ki “momentum” önemlidir. Hareketin liderle buluştuğu an kaderde belirleyicidir.
Amerika'nın en büyük düşmanı: Çirkin, kötü, Meksikalı
Hollywood neden hep Daniel Trejo'yu öldürüyor?
Herkesin aşık olduğu İpanema Kızı kimdi?
Saf aşkın ve Rio’nun simgeliğinden Playboy kızlığına: Kimse görmediği halde, duyan herkesin aşık olduğu İpanema Kızı (Garota de Ipanema) kimdi?
Venezuela: “Zafer ya da Propaganda” işte bütün mesele bu!
Bolivarcı yönetim içindeki kırılmalar ve Maduro yönetiminin geleceği
Kolomb fantezisi
Amerika kıtasıyla ilgili yalan yanlış bir çok yazı çıkıyor.* Kelli felli adamlar hiç bilmedikleri bu kıta ve hareketleri hakkında atıp tutmayı seviyorlar. Görüyorum sesimi çıkarmıyorum. Ama aşağıda eklediğim yazı okura Kolomb ve Amerika’daki hareketler üzerinden tarih dersi vermeye kalktığından bir şeyler yazmadan duramadım. (önce bu yazıyı https://bilimvegelecek.com.tr/index.php/2020/06/11/olumunden-500-yil-sonra-kristof-kolombun-cenaze-toreni-tarihe-olum/?fbclid=IwAR1AcEtC72R-6zfOZ0Uq2lZiIqoFmGbx_9Y1fXsJJXEtqim0mMPg92Cn3ds okumanızı, sonra benim notuma bakmanızı öneririm)
Tanrı ile konuşan şair: Ernesto Cardenal
Nikaragualı devrimci lider, şair ve din adamı Ernesto Cardenal, 95. yaşında öldü. 'Şiir gerçeği söylemenin tek yolu' diyen Cardenal'ın emperyaliz­mi eleştiren belgesel tadındaki 'Hora Cero / Saat Sıfır' şiiri, başkaldırı edebiyatının başyapıtları arasındadır.
Arjantin’den Türkiye’ye çözülemeyen İran düğümü
Yeni yılın ilk günü Netflix (Amerika kıtasında) iyi bir gazetecilik örneği sayılabilecek bir belgesel yayınladı: Orijinal adı “Nisman: The Prosecutor, the President and the Spy” olan bu belgesel 18 Ocak 2015 günü ölü bulunan Arjantinli savcı Alberto Nisman olayını anlatıyor.

Latinamerikainfo | Copyright 2014 | Sitemizde Kullanılan Tüm Yazı ve İçerikler Özgür UYANIK'a aittir. İzinsiz ve İsim Belirtmeden Kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.