Küba'da bir Sovyet hayaleti: Nikolái Leonov


19 Kasım, 2018    YazılarBir fotoğrafın düşündürdükleri: Che, Raul ve Sovyet hayaleti Nikolái Leonov

Fotoğraf 1955 yılından Meksika. Sağ başta Che, ortada Raul Castro. Küba çıkartmasına hazırlık günleri. Che henüz 27 yaşında tıp fakültesi mezunu bir gezgin. Raul 25 yaşında üniversiteden atılma. Fakat Sovyetçi Komünist Parti gençlik örgütü üyesi. Sovyet gençlik teşkilatının Bükreş ve Viyana toplantılarına katılmış. Orada daha sonra Sovyet istihbarat teşkilatı KGB'nin başına gelecek Nikolái Leonov'la tanışmış. Tesadüfe bakın ki Leonov 1953-56 arası Meksiko'daki UNAM Universitesinde eğitim alıyor ve Sovyet büyükelçiliğinde çalışıyor. Raul-Leonov ilişkisi burada da devam etmiş. Hatta bu fotoğrafın çekildiği yıl Raul Che'yi Leonov'la tanıştırıyor. Leonov onların sayesinde Latin Amerika devrimine ilgi duymaya başlıyor. 1958'de KGB'ye girdiğinde bu ilgisi sayesinde yükseliyor. Çünkü Latin Amerika devrimi de o yıllarda yükseliyor. 1959'da Sovyet Yüksek Sovyet Prezidyumu başkan yardımcısı Anastas Mikoyan'la beraber Meksika ve Küba gezilerine katılıyor. Küba'nın ABD ile çatışmasında Leonov hep Küba'da oluyor. Fidel ve Kruşçev arasındaki bağlantıyı sağlayan tek kişi haline geliyor.

Raul Castro(sağda) ve Nikolái Leonov(ortada) İtalya'dan Meksika'ya giden Andrea Gritti vapurunda (1953 )

Nikolái Leonov'un Raul Castro hakkında yazdığı kitap

Nikolái Leonov, Fidel ve Raul arasında

Videolar

Haberler

İğrenç bir komplo!
Adamın partisine el koydukları yetmemiş gibi şimdi de fuhuşla suçlayıp itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar.
Venezuela’da parlamentodan sonra partiler rejimi de sona eriyor
Venezuela’da iki sosyalist partiye kayyım atandı
Nobel’in ardındaki “Zürafa” öldü
Mercedes Barcha Pardo, cumartesi sabahı Meksika başkenti Meksiko’da, 87 yaşında hayata gözlerini yumdu. Külleri eşinin yanına Cartagena Kolombiya’daki mezarına taşındı.
Bolivya'da darbe bitmiyor
Bolivya, Evo Morales’in darbe ile ülkeyi terk etmek zorunda kalışının üzerinden henüz bir yıl geçmeden yeni bir darbeyle karşı karşıya. Daha önce 2 Mayıs olarak belirlenen ve sonra 6 Eylüle alınan seçimler Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE) kararıyla üçüncü kez belirsiz bir tarihe ertelendi. Güvenlik güçleri kararı protesto eden halka karşı ateşli silahlar kullanıyor. Son on günde en az yüz kişinin ordu ve paramiliter güçlerin saldırılarında öldüğü tahmin ediliyor.
Ve sonunda Bolsonaro da maskeyi taktı (Kısa bir süreliğine de olsa)
Pandemiye karşı önlem almamakla ünlü Brezilya devlet başkanı Jair Messias Bolsonaro'da Kovid pozitif çıktı.
“Sıfır Numaralı” Komutan’a Veda
Tarihin nasıl ilerleyeceği meçhuldür ama eğer ilerleyecekse bu sıra dışı kişilerin “zoruyla” olacaktır. Althusser’in dediği gibi “Gelecek Uzun Sürer”, tarih yavaş ilerler, toplumlar zamanla evrilir ve devrimlerle dönüşürler. Verilen mücadelelerin şiiri gelecek kuşaklara miras kalır. İyiler ve kötüler, ta ki kurnazlar ortaya çıkana dek, alışkanlık gibi savaşı sürdürürler. Çünkü tarihin akışını değiştirmek için savaşmak yetmez. Onu farklı biçimde yorumlamak da gerekir.
Maduro’yu Kızıl Bereli Burjuvalar mı devirecek?
Venezuela başkenti Karakas’tan kalkan T7-JIS kuyruk numaralı bir jet Cuma gece yarısına doğru Senegal kıyılarının karşısında bulunan Cabo Verde uluslararası havaalanına indi. Uçağın içinde Amerikan güvenlik birimlerinin beklediği önemli bir misafir vardı: Alex Nain Saab Morán adındaki Kolombiya kökenli bu iş insanı ABD’nin Maduro yönetimine yönelik açtığı ve ucu Türkiye’ye kadar uzanacak davaların kilit bir ismiydi.

Latinamerikainfo | Copyright 2014 | Sitemizde Kullanılan Tüm Yazı ve İçerikler Özgür UYANIK'a aittir. İzinsiz ve İsim Belirtmeden Kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.