Hatıralarda kalan bir dayanışma örneği:Malvinas'ta savaşan Peru Pilotları


19 Nisan, 2017    YazılarMalvinas, İngilizlerin koyduğu isimle Falkland adaları Arjantin ve kıta tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Adalar İngilizler tarafından el konulmasından başlayarak iki asırdır çözülememiş bir problem olarak sürmektedir. Farklı yazılarda bu konuyu latinamerikainfo'da ele aldım. Bu yazıda Peru'nun Arjantinle dayanışmasına değinmek istiyorum.

Peru'nun Arjantin'e 1982'de İngiltere ile girdiği savaşta verdiği destek tarihte nadir görülecek dayanışma örneğidir. Arjantin İngiliz işgali altındaki Malvinas (ya da İngilizlerin koyduğu adla Falkland) adalarını kısa bir harekatla geri almış fakat nükleer denizaltılara sahip dünyanın en büyük donanması karşısında yapayalnız kalmıştı. Arjantin'in komşusu ve hatta bağımsızlığını Arjantinli kurtarıcı General San Martin'e borçlu olan Şili hemen İngiltere'ye hava üslerini açarak destek verirken kuzeyde çok uzakta Peru Arjantin'i tüm gücüyle desteklemiştir. Peru elindeki dönemin en gelişmiş Mirage savaş uçaklarını pilotları, ekipmanı, silahı, doktoru ve ilacıyla Arjantin'e göndermiştir.

Aşağıdaki fotoğrafta Peru halkının Arjantin'e verdiği destek ve Arjantin'le beraber İngiltere'ye karşı savaşan Perulu savaş pilotları görülmektedir. Bu gelişmelerin arka planında ise 1800'lerin sonunda bugün Şili'nin işgal ettiği Peru ve Bolivya'nın toprak sorunu yatmaktadır. Şili bu savaşta sadece Peru'nun güneyinde kalan toprakları işgal etmekle kalmamış Bolivya'nın denize çıkışını kapatmıştır. Bolivya'nın bir asırdır yaşadığı tüm felaketlerin sebebi bu ulusun adeta hapsedilmesidir. Şili hala Bolivya'ya işgal ettiği toprakları vermek bir kenara uluslararası tüm hukuk ve hakları çiğnemeye devam ederek denize bir çıkış vermemektedir. Buna karşılık Peru bir limanını 100 yıllığına Peru'ya tahsis etmiştir.

Videolar

Haberler

İğrenç bir komplo!
Adamın partisine el koydukları yetmemiş gibi şimdi de fuhuşla suçlayıp itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar.
Venezuela’da parlamentodan sonra partiler rejimi de sona eriyor
Venezuela’da iki sosyalist partiye kayyım atandı
Nobel’in ardındaki “Zürafa” öldü
Mercedes Barcha Pardo, cumartesi sabahı Meksika başkenti Meksiko’da, 87 yaşında hayata gözlerini yumdu. Külleri eşinin yanına Cartagena Kolombiya’daki mezarına taşındı.
Bolivya'da darbe bitmiyor
Bolivya, Evo Morales’in darbe ile ülkeyi terk etmek zorunda kalışının üzerinden henüz bir yıl geçmeden yeni bir darbeyle karşı karşıya. Daha önce 2 Mayıs olarak belirlenen ve sonra 6 Eylüle alınan seçimler Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE) kararıyla üçüncü kez belirsiz bir tarihe ertelendi. Güvenlik güçleri kararı protesto eden halka karşı ateşli silahlar kullanıyor. Son on günde en az yüz kişinin ordu ve paramiliter güçlerin saldırılarında öldüğü tahmin ediliyor.
Ve sonunda Bolsonaro da maskeyi taktı (Kısa bir süreliğine de olsa)
Pandemiye karşı önlem almamakla ünlü Brezilya devlet başkanı Jair Messias Bolsonaro'da Kovid pozitif çıktı.
“Sıfır Numaralı” Komutan’a Veda
Tarihin nasıl ilerleyeceği meçhuldür ama eğer ilerleyecekse bu sıra dışı kişilerin “zoruyla” olacaktır. Althusser’in dediği gibi “Gelecek Uzun Sürer”, tarih yavaş ilerler, toplumlar zamanla evrilir ve devrimlerle dönüşürler. Verilen mücadelelerin şiiri gelecek kuşaklara miras kalır. İyiler ve kötüler, ta ki kurnazlar ortaya çıkana dek, alışkanlık gibi savaşı sürdürürler. Çünkü tarihin akışını değiştirmek için savaşmak yetmez. Onu farklı biçimde yorumlamak da gerekir.
Maduro’yu Kızıl Bereli Burjuvalar mı devirecek?
Venezuela başkenti Karakas’tan kalkan T7-JIS kuyruk numaralı bir jet Cuma gece yarısına doğru Senegal kıyılarının karşısında bulunan Cabo Verde uluslararası havaalanına indi. Uçağın içinde Amerikan güvenlik birimlerinin beklediği önemli bir misafir vardı: Alex Nain Saab Morán adındaki Kolombiya kökenli bu iş insanı ABD’nin Maduro yönetimine yönelik açtığı ve ucu Türkiye’ye kadar uzanacak davaların kilit bir ismiydi.

Latinamerikainfo | Copyright 2014 | Sitemizde Kullanılan Tüm Yazı ve İçerikler Özgür UYANIK'a aittir. İzinsiz ve İsim Belirtmeden Kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.